The Home of 11 New York State Championship Teams

2.jpg
fade

2010-11 Season in Review

2011 NYSPHSAA Tournament Brackets

Class AA
Class A
Class B
Class C
Class D

 

NYSPHSAA Tournament games

Class AA: Union-Endicott vs Mount Vernon, March 12, 2:45 PM, SUNY Cortland.
Mount Vernon 86 - Union-Endicott 47
See AA Bracket

Class A Opening Round: Maine-Endwell 55 - Red Hook 44
Next game: Maine-Endwell vs Byram Hills, March 11, 6:30pm, Mount St. Mary's College
Byram Hills 65 - Maine-Endwell 59 OT
See A Bracket

Class B: Seton Catholic vs Westhill (3), March 12, Cicero-North Syracuse HS, 12:00pm
Westhill 48 - Seton Catholic 44
See B Bracket

Class C: Moravia vs Syracuse Academy of Science-3 March 12, SUNY Cortland 4:45 pm
Syracuse Academy of Science 66 - Moravia 45
See C Bracket

Class D: Hancock vs New York Millsl (3), March 12, SUNY Oneonta, 3:45 pm
New York Mills 53 - Hancock 45
See D Bracket

 

Section 4 Championship games

CLASS AA Championship

Wednesday March 2, 7:45pm

(1) Union Endicott 53 - (3) Binghamton 50


CLASS A Championship

Thursday March 3, 7:45pm

(1) Maine Endwell 69 - (3) Johnson City 64


CLASS B Championship

Friday March 4, 7:45pm

(1) Seton Catholic 51 - (2) Oneonta 50


CLASS C Championship

Saturday March 5, 6:45pm

(1) Moravia 52 - (3) Spencer Van-Etten 48


CLASS D Championship

Saturday March 5, 3:15pm

(2) Hancock 61- (5) Jefferson 55


 

 

 

2011 League Championships


Delaware League Championship

Friday, Feb 18, 7:30 p.m., SUNY Delhi
South Kortright 47 - Hunter-Tannersville 45
Final voting results
large school vote


IAC Large School Championship

Thursday, Feb 17, 8:00 p.m., Large School Championship, TC3
Waverly 51 - Whitney Point 41
Final voting results
large school vote


IAC Small School Championship

Friday, Feb 18, 8:00 p.m., Small School Championship, TC3
Moravia 53 - Spencer Van-Etten 46
Final voting results
small school vote
JV Large School Championship:
Waverly 53 - Whitney Point 41
JV Small School Championship:
Spencer vs Marathon no score


MAC Championship

Saturday, Feb 19, 8:00 p.m., Oneonta State
Sidney 48 - Unatego 36
Final voting results
votes
The MAC championship was broadcast on WCDO FM 101 & AM 1490


STAC Championship

Saturday, Feb 19, 8:45 p.m., Binghamton University's Event Center
Johnson City 54 - Seton Catholic 47
Final voting results
votes
stsnThe STAC championship was broadcast on Southern Tier Sports Network
JV STAC Championship:
Binghamton 74 - Corning 58


Tri-Valley Championship

Saturday, Feb 19, 4:00 p.m., Oneonta State
Cherry Valley Springfield 48 - Edmeston 31
Final voting results
votes


2010-11 Division Winners


Delaware League

Upper Delaware: Hunter-Tannersville
Delaware Mountain: South Kortright

IAC: VARSITY

North Large: Whitney Point
North Small: Moravia
South Large: Waverly
South Small: Spencer Van Etten

IAC: JUNIOR VARSITY

North Large: Whitney Point
North Small: Marathon
South Large: Waverly
South Small: Spencer

MAC

#1 seed: Sidney
#2 seed: Unatego
#3 seed: Hancock
#4 seed: Walton

STAC VARSITY

West: Corning
Metro: Union Endicott
Central: Johnson City
East: Seton Catholic

STAC JUNIOR VARSITY

West: Corning
Metro:
Central: Oneonta
East:

Tri-Valley League

East: Cherry Valley Springfield
West: Edmeston


Final IAC Standings

Varsity and JV

 

Game Scores from 2010-11 Season

13 Mar: CLASS D QUARTER FINAL: New York Mills 53 - Hancock 45
12 Mar: CLASS AA QUARTER FINAL: Mount Vernon 86 - Union-Endicott 47
12 Mar: CLASS C QUARTERFINAL: Syracuse Academy of Science 66 - Moravia 45
12 Mar: CLASS B QUARTERFINAL: Westhill 48 - Seton 44
12 Mar: CLASS A QUARTERFINAL: Byram Hills 65 - Maine-Endwell 59
9 Mar: CLASS A FIRST ROUND: Maine-Endwell 55 - Red Hook 44
5 Mar: CLASS C CHAMPIONSHIP: Moravia 52 - Spencer Van-Etten 48
5 Mar: CLASS D CHAMPIONSHIP: Hancock 61 - Jefferson 55
5 Mar: CLASS B CHAMPIONSHIP: Seton Catholic 51 - Oneonta 50
3 Mar: CLASS A CHAMPIONSHIP: Maine Endwell 69 - Johnson City 64
3 Mar: CLASS D SEMIFINAL: Hancock 47 - Edmeston 44
3 Mar: CLASS D SEMIFINAL: Jefferson 50- South Kortright 48
3 Mar: CLASS AA CHAMPIONSHIP: Union-Endicott 53 - Binghamton 50
2 Mar: CLASS C SEMIFINAL: Spencer 55 - Elmira Notre Dame 31
2 Mar: CLASS C SEMIFINAL: Moravia 46 - Sidney 39
2 Mar: CLASS B: Oneonta 59 - Waverly 43
2 Mar: CLASS B: Seton Catholic 52 - Chenango Valley 45
28 Feb: CLASS B: Oneonta 63 - Windsor 42
27 Feb: CLASS D: Jefferson 52 - Cherry Valley Springfield 49
27 Feb: CLASS AA: Binghamton 62 - Vestal 51 OT
27 Feb: CLASS D: Edmeston 54 - Gilbertsville-Mt. Upton 37
27 Feb: CLASS D: Hancock 61 - Hunter-Tannersville 51
27 Feb: CLASS C: Sidney 60 - Groton 51
27 Feb: CLASS C: Elmira Notre Dame 68 - Walton 49
27 Feb: CLASS B: Chenango Valley 55 - Whitney Point 51
27 Feb: CLASS B: Seton Catholic 72 - Trumansburg 30
27 Feb: Class AA: Union-Endicott 72 - Corning 64
27 Feb: CLASS A: Johnson City 75 - Norwich 48
26 Feb: CLASS A: Maine Endwell 55, Owego 42
26 Feb: CLASS B: Waverly 48, Watkins Glen 30
26 Feb: CLASS C: Spencer van etten 58 - Tioga 32
26 Feb: CLASS C: Moravia 45 - Unatego31
24 Feb: CLASS D: Hunter-Tannersville 59 - Richfield Springs 48
24 Feb: CLASS D: Jefferson 39 - Laurens 38
24 Feb: CLASS D: Edmeston 64 - Worcester 44
24 Feb: CLASS D: Cherry Valley Springfield 75 - Afton 58
24 Feb: CLASS D: Stamford 48 - Morris 42
24 Feb: CLASS D: Gilbertsville Mount Upton 45 - Gilboa 40
24 Feb: CLASS A: Owego 51 - Elmira Southside 49
24 Feb: CLASS AA: Binghamton 55 - Ithaca 48
23 Feb: CLASS C: Moravia 67 - Unadilla Valley 38
23 Feb: CLASS C: Unatego 58 - Union Springs 47
23 Feb: CLASS C: Walton 68-Edison 54
23 Feb: CLASS C: Groton 71 - Southern Cayuga 46
23 Feb: CLASS C: Tioga 59 - Marathon 54
23 Feb: CLASS C: Spencer Van-Etten 52 - Oxford 33
23 Feb: CLASS B: Watkins Glen 41 - Lansing 38
23 Feb: CLASS B: Trumansburg 56 - Chenango Forks 40
23 Feb: CLASS C: Sidney 60 - Greene 31
23 Feb: CLASS C: Elmira Notre Dame 68 - Bainbridge Guilford 38
23 Feb: CLASS AA: Corning 54 - Horseheads 50
23 Feb: CLASS B: Windsor 54 - Susquehanna Valley 38
19 Feb: Johnson City 54 - Seton Catholic 47. STAC Championship
19 Feb: Sidney - 48 Unatego 36 MAC Championship
19 Feb: Watkins Glen 45- Horseheads 41
19 Feb: Ithaca 63 - Elmira Free Academy 48
19 Feb: Chenango Valley 66 - Elmira Southside 48
19 Feb: Binghamton 74 - Corning 58. JV STAC Championship
19 Feb: Waverly 53 - Whitney Point 41. JV IAC Large School Championship
18 Feb: Moravia 53 - Spencer Van Etten 46. IAC Small School Championship
18 Feb: Watkins Glen 60 - Groton 58
18 Feb: Waverly 51, Whitney Point 41 IAC Large school championship
17 Feb: Lansing 49 - Edison 45
17 Feb: Norwich 56 - Horseheads 42
17 Feb: Binghamton 76 - Susquehanna Valley 44
17 Feb: Waverly 53 - Whitney point 41. iac jv large school championship
16 Feb: Johnson City 85 - Union Endicott 69. stac semifinal
16 Feb: Seton 67, Corning 50 - stac semifinal
15 Feb: Waverly 64 - Elmira Notre Dame 63 OT. IAC South Large playoff
15 Feb: Edmeston 59 - Brookfield 34. JV: Brookfield won
15 Feb: Richfield Springs 63 - Schenevus 43. JV: RS won
15 Feb: Unadilla Valley 58 - Afton 47. JV: UV won
15 Feb: Roxbury 49 - Downsville 48. JV: Roxbury won
15 Feb: Morris 52 - Laurens 38. JV: Morris won
14 Feb: Stamford 59 - Hunter-Tannersville 49. JV: HT won
14 Feb: Tioga 46 - Watkins Glen 40. JV: Watkins Glen 55-29
12 Feb: Hunter-Tannersville 94 - Margaretville 34. JV: Marg won
12 Feb: South Kortright 69 - Downsville 52. JV: SK won
12 Feb: Jefferson 51 - Roxbury 42. JV: Roxbury won
12 Feb: Davenport 53 - Windham 36
12 Feb: Gilbertsville Mount Upton 54 - Otselic Valley 35
12 Feb: Laurens 50 - Franklin 33. JV: Laurens won
12 Feb: Worcester 42 - Milford 37. JV: Milford 35-33
12 Feb: Cherry Valley-Springfield 44 - Schenevus 39. JV: CVS won
12 Feb: Union Springs 66 Southern Cayuga 60 2OT. JV Union Springs won.
12 Feb: MAC SEMIFINAL: Sidney 52 - Walton 42
12 Feb: MAC SEMIFINAL: Unatego 55- Hancock 46 OT
12 Feb: Johnson City 51 - Norwich 35
11 Feb: Tioga 65 Odessa 36 jv OM 47 Tioga 46
11 Feb: Elmira notre dame 56 watkins glen 55 in 2OT jv wg won
11 Feb: Waverly 78 , Newark Valley 33 ; JV: Waverly 70 , NV 27
11 Feb: edison 62, newfield 52; JV Edison 51 newfield 48 in ot
11 Feb: SVE 72 Candor 48
11 Feb: Sidney 52 Walton 42 Jv Sidney won
11 Feb: JV: Whitney Point 57- Lansing 30
10 Feb: Johnson City 64 - Norwich 54
10 Feb: Owego 66 - Susquehanna Valley 47
10 Feb: Binghamton 56 - Vestal 49
10 Feb: Seton Catholic 67 - Chenango Valley 53
10 Feb: Windsor 80 - Chenango Forks 56
10 Feb: Union-Endicott 77 - Maine Endwell 70 OT
10 Feb: Corning 42 - Horseheads 41
10 Feb: Stamford 62 - Windham 25
10 Feb: MAC 9-12 semifinal: Afton 57 - Harpursville 53. JV: Harpursville won
10 Feb: MAC 9-12 semifinal: Unadilla Valley 50 - Deposit 39. JV: UV won
10 Feb: Hunter-Tannersville 60 - Davenport 27. JV: H-T 39-35
10 Feb: Gilboa 56 - Downsville 50. JV: Downsville won
10 Feb: South Kortright 57 - Roxbury 28. JV: SK won
10 Feb: Morris 49 - Franklin 14. JV: Morris won
10 Feb: Laurens 56 - Gilbertsville Mount Upton 41. JV: Laurens won
10 Feb: Richfield Springs 70 - Milford 61. JV: RS won
10 Feb: Cherry Valley Springfield 37 - Worcester 36. JV: CVS won
10 Feb: Union Springs 53 - Marathon 44
10 Feb: Watkins Glen 69 - Odessa Montour 40. JV: Watkins Glen 48-30
10 Feb: Whitney Point 55 - Lansing 38
9 Feb: Candor 55 - Newark Valley 51
9 Feb: Trumansburg 56 - Dryden 41
9 Feb: Moravia 65 - Lansing 29
9 Feb: Groton 49 - Whitney Point 44
9 Feb: JV: Whitney Point 66 - Groton 31
8 Feb: Spencer 56 - Tioga 33. JV: Spencer 43-24
8 Feb: Elmira Notre Dame 71 - Newfield 59. JV: END 60-48
8 Feb: Waverly 72 - Edison 36. JV: Waverly 56-38
8 Feb: Stamford 54 - Davenport 43. JV: Davenport 45-24
8 Feb: Jefferson 69 - Downsville 45. JV: Downsville won
8 Feb: Schenevus 64 - Franklin 22. JV: Schenevus won
8 Feb: Laurens 48 - Richfield Springs 46. JV: RS won
8 Feb: Edmeston 51 - Gilbertsville Mount Upton 50, 2OT
8 Feb: Horseheads 52 - Oneonta 50 OT
8 Feb: FEB 5: Chenango Valley 70 - Windsor 56
8 Feb: Seton Catholic 55 - Elmira Free Academy 41
8 Feb: Binghamton 63 - Corning 43
8 Feb: Vestal 57 - Union-Endicott 49
7 Feb: Southern Cayuga 50 - Dryden 45. JV Southern Cayuga won
7 Feb: Moravia 58 - Trumansburg 35
5 Feb: Odessa-Montour 63 - Newfield 45. JV: Newfield 61- 38
5 Feb: JV: Newark Valley 38 - Watkins Glen 35
5 Feb: Elmira Southside 59 - Corning 45
5 Feb: Horseheads 54 - Elmira Free Academy 40
5 Feb: Cherry Valley Springfield 53 - Milford 25
5 Feb: Norwich 64 - Susquehanna Valley 40
5 Feb: Binghamton 46 - Ithaca 35
5 Feb: Tioga 55 - Candor 46
5 Feb: Moravia 67 - Southern Cayuga 40
5 Feb: Watkins Glen 48 - Newark Valley 34
5 Feb: Groton 65 - Marathon 60
5 Feb: Union Springs 45 - Dryden 43
4 Feb: Spencer Van Etten 64, Edison 39....JV Spencer won
4 Feb: Spencer 64 - Edison 39
4 Feb: Waverly 47 - Elmira Notre Dame 35 JV: Waverly 54 , END 50
4 Feb: Vestal 47 - Maine-Endwell 42
4 Feb: Chenango Valley 72 - Chenango Forks 53
4 Feb: Union Endicott 71 - Windsor 44
4 Feb: Lansing 57 - Union Springs 34
4 Feb: Worcester 51 - Schenevus 35. JV: Worcester won
4 Feb: Milford 56 - Franklin 22. JV: Milford won
4 Feb: Cherry Valley-Springfield 50 - Richfield Springs 48. JV: CVS Won
4 Feb: Unadilla Valley 56 - Delhi 48. JV: UV Won
4 Feb: Bainbridge-Guilford 68 - Afton 54. JV: Afton won
4 Feb: Sidney 68 - Greene 37. JV: Sidney won
4 Feb: Walton 59 - Unatego 56. JV: Unatego 67-35
4 Feb: Stamford 57 - Margaretville 35. JV: Marg won
4 Feb: Gilboa 43 - Roxbury 41. JV: Roxbury won
4 Feb: Hunter-Tannersville 77 - Windham 40
4 Feb: South Kortright 71 - Jefferson 46. JV: SK won
3 Feb: JV: Whitney Point 49- Marathon 40
3 Feb: Ithaca 64 - Maine-Endwell 61. Jv: ME won in ot
31 Jan: Greene 52 - Oxford 38
31 Jan: Downsville 37 - Deposit 27
31 Jan: Delhi 49 - Bainbridge Guilford 48
30 Jan: Corning 66 - Elmira Free Academy 48
30 Jan: Elmira Southside 63 - Horseheads 57
30 Jan: Morris 46 - Brookfield 22. JV: Brookfield won
30 Jan: Gilbertsville Mount Upton 49 - Franklin 14. JV: Gilberstville won
30 Jan: Milford 56 - Schenevus 49
30 Jan: Richfield Springs 58 - Worcester 39. JV: RS 47-35
30 Jan: Edmeston 49 - Laurens 46. JV: Edmeston won
30 Jan: Cherry Valley Springfield 71 - Hunter-Tannersville 66 OT. JV: CVS 37-34
30 Jan: Jefferson 50 - Windham 22
30 Jan: Roxbury 57 - Davenport 56 OT. JV: Roxbury won
30 Jan: Gilboa 77 - Margaretville 27. JV: Marg won
30 Jan: South Kortright 54 - Stamford 45. JV: SK won
30 Jan: Hancock 67 - Walton 64, 2OT
30 Jan: Chenango Valley 65 - Oxford 47
30 Jan: Johnson City 78 - Susquehanna Valley 51
30 Jan: Norwich 52 - Owego 50 OT
30 Jan: Marathon 59 - Dryden 36
30 Jan: Odessa-Montour 55 - Candor 52
30 Jan: Moravia 58 - Whitney Point 45
30 Jan: Union-Endicott 56 - Ithaca 46
30 Jan: Seton 91- Windsor 38
30 Jan: Sidney 75 Harpursville 44 Jv Sidney won
29 Jan: JV: Whitney Point 75, Moravia 45
28 Jan: Watkins Glen 57, Waverly 50 OT. JV: Waverly 56, Watkins 51
28 Jan: Maine Endwell 53 - Binghamton 40. JV: ME 51, Bing. 50
28 Jan: Elmira Notre Dame 66 - Newark Valley 29. JV: END won
28 Jan: JV: Edison 39 - Tioga 14
28 Jan: Spencer 80 - Newfield 46. JV: SVE won
28 Jan: Southern Cayuga 64 - Trumansburg 53. JV: Southern Cayuga Won
28 Jan: Tioga 49 - Edison 24, JV Edison won
28 Jan: JV: Waverly 56 - Watkins Glen 51
28 Jan: Gilbertsville-Mount Upton 43 - Deposit 22. JV: G-MU won in overtime
28 Jan: Unatego 68 - Unadilla Valley 46. JV: Unatego 63-42
28 Jan: Oneonta 90 - Chenango Forks 65
28 Jan: Auburn 66 - Ithaca 47
28 Jan: Whitney Point 55 - Lansing 35
28 Jan: Groton 65 - Union Springs 47
27 Jan: Sidney 61 Cooperstown 58 Jv Sidney won
26 Jan: Whitney Point 62 Southern Cayuga 48. JV Whitney Point won.
25 Jan: Southern Cayuga 57 - Newark Valley 44
25 Jan: Cherry Valley-Springfield 69 - Davenport 55. JV: CVS won
25 Jan: Worcester 48 - Gilbertsville -Mount Upton 41. JV: G-MU won
25 Jan: South Kortright 56 - Gilboa 26. JV: SK won
24 Jan: JV: Whitney Point 57- Trumansburg 27
22 Jan: Sidney 48 Oxford 37 Jv sidney won
22 Jan: Southern Cayuga 51 - Lansing 34. JV Lansing won
22 Jan: Spencer Van-Etten 65 - Newark Valley 24
22 Jan: Norwich 62 - Horseheads 47
22 Jan: Seton Catholic 76 - Chenango Forks 57
22 Jan: Union-Endicott 69 - Binghamton 55
22 Jan: Vestal 60 - Ithaca 51
21 Jan: waverly 63 candor 35. waverly jv 73-candor 29
21 Jan: Elmira Notre Dame 66 - Tioga 40. JV: ND 67 Tioga 30
21 Jan: Watkins Glen 78- Newfield 43, JV : WG 50- Newfield 40
21 Jan: Maine Endwell 44, Susquehanna Valley 41
21 Jan: Edison 49 Odessa Montour 48; JV Edison won
21 Jan: South Kortright 64 - Margaretville 20. JV: SK won
21 Jan: Gilboa 62 - Windham 24
21 Jan: Stamford 57 - Downsville 46. JV: Downsville won.
21 Jan: Hunter-Tannersville 59 - Roxbury 46. JV: Roxbury won
21 Jan: Jefferson 59 - Davenport 45. JV: Davenport 69-28.
20 Jan: Delhi 56 - Deposit 41
20 Jan: Oxford 61 - Afton 44
20 Jan: Seton Catholic 61 - Johnson City 57
20 Jan: JV: Watkins Glen 43 - Spencer 32
20 Jan: Horseheads 58 - Vestal 53 OT
20 Jan: Sidney 75 - Bainbridge-Guilford 37. JV: Sidney won
20 Jan: Unatego 67 - Hancock 51. JV: Unatego won
20 Jan: Greene 73 - Unadilla Valley 60. JV: Greene won
20 Jan: Walton 75 - Harpursville 42. JV: Harp. won
20 Jan: Laurens 41 - Milford 34. JV: Milford won
20 Jan: Edmeston 51 - Worcester 40. JV: Edmeston won
20 Jan: Morris 45 - Cherry Valley-Springfield 41. JV: Morris won
20 Jan: Richfield Springs 52 - Gilbertsville Mount Upton 50. JV: Richfield Springs won
20 Jan: Norwich 52 - Windsor 44
20 Jan: Chenango Valley 62 - Susquehanna Valley 50
20 Jan: Owego 58 - Chenango Forks 48
20 Jan: Union-Endicott 66 - Corning 57
20 Jan: Marathon 63 - Southern Cayuga 50
20 Jan: Moravia 58 - Dryden 38
20 Jan: Elmira Southside 67 - Ithaca 57
19 Jan: Spencer Van Etten 61 - Watkins Glen 51. JV WG WON
19 Jan: Waverly 75 - Odessa 43, JV Waverly 72-30
19 Jan: Newfield 47 - Candor 44
19 Jan: Maine Endwell 71 - Elmira Free Academy 44 Jv: ME won
19 Jan: JV: Newfield 69 - Candor 25
18 Jan: Elmira Notre Dame 66 - Edison 33. JV: notre dame won
18 Jan: Unatego 73 - Harpursville 47. JV: Unatego 49-29.
15 Jan: Seton 54-Norwich 44
15 Jan: Elmira Notre Dame 58 - Watkins Glen 55. JV: END 46-36
15 Jan: Binghamton 68 - Corning 48
15 Jan: Davenport 60 - Windham 30
15 Jan: Cherry Valley Springfield 54 - Laurens 40. JV: CV-S won
15 Jan: Gilbertsville Mount Upton 39 - Milford 30. JV: Milford won
15 Jan: Jefferson 57 - Roxbury 43. JV: Roxbury won
15 Jan: South Kortright 63 - Downsville 44. JV: SK won
15 Jan: Hunter-Tannersville 74 - Margaretville 18. JV: Marg. won
15 Jan: Richfield Springs 57 - Franklin 23. JV: RS won
15 Jan: Edmeston 55 - Morris 47. JV: Edmeston 30-18
15 Jan: Schenevus 56 - Worcetser 55 OT. JV: Schenevus 31-27
15 Jan: Unadilla Valley 54 - Oxford 48. JV: UV won
15 Jan: Walton 48 - Delhi 43. JV: Delhi won
15 Jan: Greene 59 - Bainbridge Guilford 58. JV: Greene 62-22
15 Jan: Sidney 45 - Unatego 41. JV: Sidney won
15 Jan: Trumansburg 58 - Marathon 54
15 Jan: Dryden 57 - Lansing 42
15 Jan: Groton 64 - Southern Cayuga 53, JV Southern Cayuga won
14 Jan: Tioga 67 - Odessa 38. JV: Odessa 51-31
14 Jan: Spencer Van Etten 80 - Candor 32. JV: sve won
14 Jan: Maine Endwell 62, Horseheads 43
14 Jan: Waverly 68, Newark Valley 45 JV: Waverly 57, Newark Valley 30
14 Jan: Edison 56 Newfield 53, JV Newfield won
14 Jan: Johnson City 76 - Oneonta 55. JV: Oneonta won
12 Jan: Waverly 47 - Spencer 37. JV: Waverly 65-43
12 Jan: Norwich 73 - Chenango Forks 38
12 Jan: Vestal 63 - Elmira Southside 56
12 Jan: Edmeston 66 - Schenevus 48. JV: Edmeston won
12 Jan: Unadilla Valley 72 - Harpursville 67. JV: Harpursville won
12 Jan: Hancock 48 - Delhi 41. JV: Delhi won
12 Jan: Stamford 63 - Windham 17
12 Jan: Walton 45 - Afton 43. JV: Walton won
12 Jan: Unatego 60 - Greene 56. JV: Unatego won
12 Jan: Laurens 47 - Morris 33. JV: morris won
12 Jan: Worcester 58 - Richfield Springs 54. JV: RS won
12 Jan: Gilbertsville Mount Upton 50 - Cherry Valley-Springfield 44. JV: CV-S won
11 Jan: Norwich 73 - Chenango Forks 38
11 Jan: Binghanton 71 - Elmira Free Academy 38
11 Jan: Johnson City 88 - Windsor 32
11 Jan: Edison 47 - Newark Valley 44
11 Jan: Union Springs 52 - Trumansburg 25
11 Jan: Groton 53 - Dryden 46
11 Jan: Marathon 51 - Lansing 34
11 Jan: Newfield 60 - Tioga 59
11 Jan: Elmira Notre dame 64 - odessa montour 39 jv notre dame won
11 Jan: Maine Endwell 58, Corning 45 Jv:ME 57 - 37
11 Jan: Edison 47 , Newark valley 44. JV Edison won 39 - 22
11 Jan: Watkins Glen 69 - Candor 44. JV: Watkins Glen won
11 Jan: Sidney 83 - Deposit 19. JV: Sidney won
11 Jan: Unadilla Valley 41 - Afton 34. JV: UV won
11 Jan: Oneonta 61 - Susquehanna Valley 52. JV: Oneonta won
10 Jan: Sidney 58 - Delhi 29, JV: Sidney won
9 Jan: Corning 63 - Ithaca 62 OT
9 Jan: Edmeston 64 - Laurens 49. JV: Edmeston won
9 Jan: Gilbertsvile -Mount Upton 43 - Morris 40
9 Jan: Susquehanna Valley 75 - Windsor 46
9 Jan: Vestal 43 - Elmira Free Academy 38
9 Jan: Binghamton 65 - Horseheads 53
9 Jan: Whitney Point 61 - Dryden 55
9 Jan: Odessa-Montour 59 - Newark Valley 36
9 Jan: Moravia 58 - Groton 51
8 Jan: Johnson City 79 - Chenango Valley 44
8 Jan: Seton 77 - Owego 57
8 Jan: Edison 62 candor 57, Jv edison won
8 Jan: Spencer Van Etten 65 - Elmira Notre Dame 44. JV ND won
7 Jan: Waverly 73 - Newfield 30; JV Waverly 51-49
7 Jan: Maine-Endwell 57, Elmira Southside 54 JV me 48-38
7 Jan: Cherry Valley-Springfield 67 - Franklin 23. JV: CS-V won
7 Jan: Walton 56 - Bainbridge-Guilford 46. JV: Walton won
7 Jan: Jefferson 57 - Margaretville 38. JV: Margaretville won
7 Jan: Stamford 60 - Roxbury 50. JV: Roxbury won
7 Jan: Hunter-Tannersville 48 - Gilboa 36. JV: Gilboa won
7 Jan: Downsville 55 - Windham 27
7 Jan: South Kortright 57 - Davenport 28. JV: SK won
7 Jan: Milford 59 - Worcester 57. JV: Milford won
6 Jan: Johnson City 66 - Chenango Forks 38
6 Jan: Seton Catholic 69 - Susquehanna Valley 43
6 Jan: Oneonta 99 - Owego 94, 3OT. JV: Oneonta won
6 Jan: Vestal 56 - Corning 35
6 Jan: Ithaca 42 - Horseheads 37
6 Jan: Union Endicott 64 - Elmira Free Academy 41
6 Jan: Binghamton 63-Elmira Southside 61
5 Jan: Marathon 65 - Union Springs 58
5 Jan: Newfield 46 - Newark Valley 43 OT
5 Jan: Spencer-Van Etten 66 - Odessa-Montour 41
5 Jan: Groton 54 - Whitney Point 49
5 Jan: Trumansburg 54 - Dryden 39
5 Jan: Moravia 54 - Lansing 23
4 Jan: Waverly 60 - Tioga 20. JV: Waverly 71-23
4 Jan: Elmira Notre Dame 65 - Candor 34
4 Jan: Watkins Glen 57- Edison 49. JV: Edison 63- 58.
4 Jan: JV Elmira Notre Dame 61 - Candor 27
4 Jan: Norwich 53 - Oneonta 51. JV: Oneonta 70-44
31 Dec: Unatego 54 - Oakdale 42. Orlando, Fla., Disney Wide World of Sports Tournament.
31 Dec: Bainbridge-Guilford 76 - Roscoe 45. 2nd round Downsville Holiday Classic.
31 Dec: Family School 85 - Downsville 65. 2nd round Downsville Holiday Classic.
31 Dec: Richfield Springs 77 - Owen D. Young 57. Richfield Springs Tournament consolation
31 Dec: Sharon Springs 72 - Cherry Valley-Springfield 37. Richfield Springs Tournament Championship
31 Dec: Morris 53, Mohawk 49. Ray Clement consolation
31 Dec: Chenango Forks 56 - Edmeston 45. Ray Clement Tournament Championship
31 Dec: South Kortright 66 - Milford 39. 1st round Pat Grasso Tournament
31 Dec: Hancock 53 - Laurens 51, 1st round Pat Grasso Tournament
31 Dec: Otselic Valley def. Gilbertsville-Mount Upton JV consolation, DeRuyter Tourn
31 Dec: Gilbertsville -Mount Upton 35 - DeRuyter 32. DeRuyter Tournament Championship
31 Dec: Milford defeated Laurens in JV consolation, Pat Grasso Tourn.
31 Dec: Laurens 52 - Milford 43. Pat Grasso consolation game
31 Dec: South Kortight defeated Hancock for JV championship. Pat Grasso Tourn
31 Dec: South Kortright 60 - Hancock 52. Pat Grasso Championship game
31 Dec: Norwich 65 - Delhi 33. 1st round Greene Tourn
31 Dec: Greene 50 - Chenango Valley 47. 1st round Greene Tourn.
31 Dec: Chenango Forks 56 - Edmeston 45. Championship Morris Tourn.
31 Dec: Chenango Valley 60 - Delhi 51. Greene Consolation
31 Dec: Norwich 79 - Greene 50. Greene Championship
31 Dec: DWI D2 Third Place: Sidney 56 - Oxford 36
31 Dec: Trumansburg 38 - Whitney Point 33. Lansing tourn. championship
31 Dec: Lansing 45 - Newark Valley 39. Lansing tourn. consolation
30 Dec: JV: Waverly 57 Owego 48. waverly championship game
30 Dec: DWI D1 Final: Seton CC 57, Union Endicott 46
30 Dec: Waverly 47 - Owego 31. Waverly Xmas tourney championship
30 Dec: DWI D2 Final: Maine-Endwell 47, Vestal 27
29 Dec: Edison 58 Tioga 48 consolation of Waverly tourney. JV Edison won
29 Dec: Trumansburg 51- Lansing 41. JV: lansing won
29 Dec: DWI: Vestal 58, Sidney 47
29 Dec: Elmira Notre Dame 55 Mansfield 53. Championship Coaches vs. Cancer Tourn
29 Dec: DWI: Maine Endwell 66, Oxford 41
29 Dec: DWI: Binghamton 63, JC 41
29 Dec: St. Mary's, Long Island 70 - Corning 55. Coaches vs Cancer
29 Dec: Bishop Kearney 65 - Elmira Free Academy 37. Coaches vs Cancer
29 Dec: Horseheads 57 - Elmira Southside 49. Coaches vs Cancer
29 Dec: Sherburnet Earlville 67 - Unadilla Valley 32. 1st round Unadilla Tourn.
29 Dec: Oneonta 74 - Walton 59. 1st Round Unadilla Tourn.
29 Dec: Mount Everett 50 - Hunter-Tannersville 47. JV: Mount Everett won
29 Dec: Gilbertsville Mount-Upton 39 - McGraw 31. 1st Round DeRuyter Tourn
29 Dec: Edmeston 50 - Morris 41. 1st Round Morris Tourn.
29 Dec: Walton-Verona 54 - Unatego 49. Disney Tourn, Orlando FL
29 Dec: Downsville 67 - Roscoe 29. 1st Round Downsville Tourn.
29 Dec: Cherry Valley Springfield 51 - Richfield Springs 35. 1st round Richfield Tourn.
29 Dec: Mansfield PA 75 - Susquehanna Valley 53. semifinal coaches vs cancer
29 Dec: Susquehanna Valley 68 - Troy 48. Consolation coaches vs cancer
29 Dec: Chenango Forks 45 - Mohawk 41. 1st Round Morris Tourn.
29 Dec: Owego 58 - Tioga 42. 1st round Waverly Tourn
29 Dec: Campbell Savona 55 - Newfield 36, consolation Watkins Glen Tourn.
29 Dec: Marathon 65 - Dryden 57. 1st round Cortland tourn.
28 Dec: Watkins Glen X-Mas Tourney: Champ game, Bath 64- Watkins Glen 61 OT
28 Dec: Owego 58 Tioga 42. JV: Owego 56 Tioga 20
28 Dec: DWI: Union Endicott 75, Johnson City 70 OT
28 Dec: Seton 55, Binghamton 35 DWI
28 Dec: Elmira Notre Dame 67 - Troy, PA 42. 1st rd. Coaches vs. Cancer Tourn.
27 Dec: Watkins Glen 58- Newfield 36, JV Newfield 61- WG 46. X-mas tourn.
27 Dec: Waverly 57, Edison 36; 1st round Waverly Xmas tourn.
27 Dec: JV: Waverly 59 Edison 31, 1st round Waverly Xmas tourn.
23 Dec: Marathon- 73 Southern Cayuga- 67, marathon jv won
23 Dec: Oxford 64 - Harpursville 37. JV: Harpursville won
23 Dec: Oxford 43 - Delhi 42. JV: Delhi won
23 Dec: Davenport 52 - Worcester 48 OT. 1st round Lee FIsher
23 Dec: Edmeston 44 - Roxbury 40. JV: Roxbury won
23 Dec: Jefferson 53 - Davenport 37. Lee Fisher Championship
22 Dec: Corning 64 - Horseheads 63
22 Dec: Jefferson 51 - Laurens 31. 1st round Lee Fisher
22 Dec: Unatego 67 - Delhi 38. JV: Unatego won
22 Dec: Hancock 65 - Unadilla Valley 43
22 Dec: Bainbridge-Guilford 67 - Deposit 26. JV: Deposit 32-26
22 Dec: Walton 69 - Greene 62. JV: Greene 63-52
22 Dec: Seton Catholic 73 - Chenango Valley 40
22 Dec: Chenango Forks 53 - Windsor 50
22 Dec: Owego 75 - Susquehanna Valley 65
22 Dec: Norwich 66 - Johnson City 63
22 Dec: Groton 63 - Marathon 39
22 Dec: Dryden 49 - Union Springs 37
22 Dec: Candor 61 - Newark Valley 56
21 Dec: Sidney 67 Afton 36. Sidney JV won
21 Dec: Watkins Glen 60- Odessa-Montour 34, JV WG 54- OM 20.
21 Dec: Moravia 73 - Southern cayuga 26
21 Dec: Elmira notre dame 74 - newfield 43 jv newfield won
20 Dec: Waverly 63, Wyalusing 53; JV Waverly 53, Wyalusing 35
19 Dec: JV: waverly 54 End 49
19 Dec: Oxford 65 - Walton 46 Jv walton won oxford 43 - delhi 42 Jv delhi won
19 Dec: Downsville 51 - Davenport 41. JV: Davenport 42-39.
19 Dec: Milford 52 - Schenevus 51
19 Dec: Elmira Notre Dame 59-Waverly 56
18 Dec: Sidney 78 - Unadilla Valley 31. JV: Sidney won
18 Dec: Delhi 68 - Harpursville 49. JV: Delhi won
18 Dec: Unatego 76 - Deposit 23. JV: Unatego 54, Deposit 51.
18 Dec: Hunter-Tannersville 81 - Windham 16
18 Dec: Stamford 60 - Margaretville 22. JV: Margaretville won
18 Dec: Roxbury 54 - Gilboa 44. JV:Roxbury won
18 Dec: South Kortright 65 - Jefferson 50. JV:SK won
18 Dec: Edmeston 53 - Richfield Springs 40. JV:Edmeston won
18 Dec: Morris 59 - Franklin 17. JV:Morris won
18 Dec: Cherry Valley-Springfield 55 - Worcester 36. JV: CSV won
18 Dec: Gilbertsville-Mount Upton 32 - Laurens 29. JV: Laurens won
18 Dec: Milford 52 - Schenevus 51
18 Dec: Horseheads 65 - Elmira Free Academy 40
18 Dec: Watkins Glen 45 - Newark Valley 31
18 Dec: Corning 69 - Elmira Southside 54
18 Dec: Chenango Valley 59 - Windsor 41
18 Dec: Norwich 58 - Susquehanna Valley 47
18 Dec: Binghamton 55 - Ithaca 42
18 Dec: Whitney Point 64 - Marathon 58
18 Dec: Union Springs 43 - Lansing 27
18 Dec: Dryden 68 - Southern Cayuga 34
17 Dec: Newfield 72- Odessa 47, jv Newfield 68-34
17 Dec: Tioga 47 - Candor 39
17 Dec: Vestal 66, Maine-Endwell 58 OT. JV: M-E 48, Vestal 35
17 Dec: Seton 73, Oneonta 54. Oneonta won JV game.
17 Dec: Moravia 64 Trumansburg 41
17 Dec: Sidney 78 - Unadilla Valley 31 JV: Sidney won
17 Dec: Spencer Van Etten 64 - Edison 38; JV Edison won
17 Dec: JV Candor 48- Tioga 47.
16 Dec: Morris 44 - Worcester. JV: Morris won
16 Dec: Laurens 49 - Franklin 27. JV: Laurens won
16 Dec: Gilbertsville-Mount Upton 49 - Edmeston 43. JV: Edmeston won
16 Dec: Cherry Valley-Springfield 46, Schenevus 31. JV: CSV Won
16 Dec: Hunter-Tannersville 47 - Stamford 27. JV: HT Won
16 Dec: Jefferson 51 - Gilboa 35. JV: Gilboa won
16 Dec: Downsville 52 - Roxbury 50
16 Dec: Unadilla Valley 78 - Deposit 37. JV: UV Won
16 Dec: Sidney 71 - Walton 37. JV: Sidney won
16 Dec: Unatego 54 - Bainbridge-Guilford 47. JV: Unatego, 58-33.
16 Dec: Oneonta 58 - Windsor 39
16 Dec: Hancock 72 - Afton 37. JV: Hancock won
16 Dec: Richfield Springs 52 - Milford 49. JV: RS won
16 Dec: Davenport 52 - Margaretville 42. JV: Davenport won
16 Dec: Oneonta 58 - Windsor 39
16 Dec: Norwich 66, Elmira Free Academy 38
16 Dec: Johnson City 65 - Owego 51
16 Dec: Sidney 71 Walton 37 Jv Sidney 71 Walton 30
15 Dec: Maine-Endwell 55, Ithaca 39 JV: ME 34, Ithaca 26
15 Dec: Chenango Valley 56 - Chenango Forks 43
15 Dec: Southern Cayuga 57 - Trumansburg 52
15 Dec: Lansing 49 - Groton 48
14 Dec: Waverly 53 , Watkins Glen 33; JV Waverly 57, Watkins Glen 38
14 Dec: Moravia 47 - Whitney point 45
13 Dec: Unatego 65 - Unadilla Valley 33
13 Dec: Gilboa 64 - Margaretville 30. Championship Margaretville tourny
13 Dec: Oneonta 68 - Chenango Valley 64
11 Dec: Morris 65 - Schenevus 45. JV: Morris won
11 Dec: Edmeston 56 - Milford 42. JV: Edmeston won
11 Dec: Laurens 50 - Worcester 44. JV: Worcester won
11 Dec: Cherry Valley Springfield 54 - Richfield Springs 37. JV: RS Won
11 Dec: Sherburne Earlville 58 - Unadilla Valley 51. Sherburne Tourney 1st round
11 Dec: Baldwinsville 64 - Unatego 54. Sherburne Tourney 1st round
11 Dec: Baldwinsville 64 - Unatego 54
11 Dec: Delhi 48 - Afton 20. JV: Delhi Won
11 Dec: Bainbridge-Guilford 52 - Harpursville 47. jV: Harpursville 63-36
11 Dec: Union-Endicott 62 - Ithaca 53
11 Dec: Seton 65 - Windsor 34
11 Dec: Norwich 52 - Owego 46
11 Dec: Johnson City 75 - Susquehanna Valley 59
11 Dec: Spencer 76 - Newfield 41
11 Dec: Whitney Point 60 - Trumansburg 41
11 Dec: Groton 65 - Union Springs 54
11 Dec: Lansing 57 - Southern Cayuga 47
10 Dec: Norwich 52 - Owego 46. JV: Owego 59- Norwich 50
10 Dec: Maine-Endwell 52, Binghamton 37. JV: Binghamton 64-44
10 Dec: Candor 58 - Odessa 50. JV: Odessa 44-41
10 Dec: Notre Dame 67 - Newark Valley 37. JV: ND won
10 Dec: Sidney 63 - Hancock 48 JV: Sidney won
10 Dec: Edison 61 - Tioga 49, JV Edison won
10 Dec: Moravia 57 - Marathon 26
8 Dec: Moravia 61 - Dryden 19
8 Dec: Jefferson 54 - Stamford 31. JV: Stamford won
8 Dec: Gilboa 63 - Windham 16
8 Dec: Downsville 64 - Margaretville 30. JV: Margaretville won
8 Dec: South Kortright 61, Hunter-Tannersville 44. JV: SK won
8 Dec: Richfield Springs 50 - Morris 45. JV: Morris won
8 Dec: Cherry Valley-Springfield 62 - Milford 37
8 Dec: Edmeston 64 - Franklin 24. JV: Edmeston won.
8 Dec: Schenevus 38 - Laurens 36. JV: Laurens, 35-33.
8 Dec: Unatego 53-Oxford 38. JV: Unatego 82-27
8 Dec: Tioga 65 - Newark Valley 47
8 Dec: Greene 77 - Harpursville 51. Greene Consolation
8 Dec: Susquehanna Valley 55 - Chenango Forks 33. Greene Championship
8 Dec: Chenango Valley 80 - Oxford 72. Norwich Consolation
8 Dec: Norwich 70 - Owego 55. Norwich Championship
8 Dec: Vestal 57 - Saratoga Springs 47. Saratoga Springs Championship
8 Dec: Maine Endwell 75 - Windsor 31. Consolation Jim Roma
8 Dec: Union-Endicott 69-Sidney 59. Championship Jim Roma
8 Dec: Spencer Van-Etten 80 - Newark Valley 27
8 Dec: Vestal 65 - Ithaca 62 2OT
8 Dec: Edison 53, Odessa Montour 44; JV TAE won
7 Dec: Seton Catholic 80 - Chenango Forks 28. JV: Seton won
7 Dec: Elmira Notre Dame 72 - Tioga 53. JV: END won
7 Dec: Waverly 67, Candor 29; JV Waverly 78, Candor 27
4 Dec: JV: Lansing 44 - Dryden 36
4 Dec: JV score: Stamford vs Middleburgh, Middleburgh won.
4 Dec: Middleburgh 60 - Stamford 41, first-round Ed Shalkey Tournament
4 Dec: Vestal 45 - Guilderland 42, first round Saratoga Springs Tournament
4 Dec: Chenango Forks 47 - Greene 34, first round Greene Tournament
4 Dec: Susquehanna Valley 81 - Harpursville 31, first round Greene Tournament
4 Dec: Norwich 71 - Chenango Valley 40, first round Norwich Tournament
4 Dec: Owego 50 - Oxford 44 first round Norwich Tournament
4 Dec: Sidney 81 - Windsor 46, first round Roma Tournament
4 Dec: Union-Endicott 53 - Maine-Endwell 52 first round Roma Tournament
4 Dec: Marathon 63 - Trumansburg 47
4 Dec: Moravia 56 - Union Springs 26
4 Dec: Groton 77 - Southern Cayuga 51
4 Dec: Dryden 46 - Lansing 44
3 Dec: Watkins Glen 48- Spencer-VanEtten 47. JV: S-VE 36-WG 27.
3 Dec: JV: Newfield 73 - Candor 28
3 Dec: Newfield 57- Candor 44.
3 Dec: elmira notre dame 64 edison 37. jv nd won
3 Dec: Waverly 58, Odessa 27; JV Waverly 77, Odessa 30
3 Dec: Roxbury 47 - Milford 44. JV: Milford won
3 Dec: Gilboa 49 - Stamford 41 OT. JV: Stamford won
3 Dec: Hunter-Tannersville 65 - Jefferson 62 Overtime. JV: HT Won
1 Dec: Spencer 78 - Odessa 62. JV: SVE 51 - 42
1 Dec: Tioga 63 - Newfield 40
1 Dec Whitney Point 58 - Southern Cayuga 49
1 Dec Edison 68 - Candor 25
1 Dec Groton 73 - Dryden 48. JV: Groton 52-48
30 Nov: Lansing 49 Marathon 53 jv marathon won
29 Nov: Davenport 67 - Harpursville 54. JV: Davenport 55-42



 

link home