The Home of 11 New York State Championship Teams

3.jpg
fade

2011-12 Season in Review

Section 4 Brackets, 2012

Class AA
Class A
Class B
Class C
Class D

 

Section 4 Championship Games
CLASS AA CHAMPION
BINGHAMTON
CLASS A CHAMPION
SETON
CLASS B CHAMPION
NORWICH
CLASS C CHAMPION
NOTRE DAME
CLASS D CHAMPION
S. KORTRIGHT
(1) Binghamton 64
vs
(3) Horseheads 38

Wednesday 2/29/12, 7:45pm Binghamton Arena
(1) Maine-Endwell 38
vs
(2) Seton Catholic 41

Thursday 3/1/12, 7:45pm Binghamton Arena
(1) Norwich 56
vs
(3) Chenango Valley 50

Friday, 3/2/12, 7:45pm Binghamton Arena
(1) Groton 54
vs
(3) Elmira Notre Dame 60

Saturday, 3/3/12, 6:45pm Binghamton Arena
(1) Hunter-Tannersville 35
vs
(2) South Kortright 46

Saturday, 3/3/12, 3:15pm Binghamton Arena
2012 NYSPHSAA BOYS TOURNAMENT
ROAD TO GLENS FALLS
Binghamton
State Ranking AA: #10
Seton Catholic
State Ranking A: #10
Norwich
State Ranking B: NR*
Elmira Notre Dame
State Ranking C: #10
South Kortright
State Ranking D: NR*
vs. Section 9 winner
Middletown
(NR*)
Tuesday, 3/6/12
at SUNY New Paltz.
First Round
See NYSPHSAA Class AA Bracket

RESULT
Middletown 57 -
Binghamton 51
vs. Section 1 winner
Tappen Zee (#2)
Tuesday, 3/6/12, 7:45pm at Johnson City High School.
First Round
See NYSPHSAA Class A Bracket

RESULT
Tappan Zee 51 -
Seton Catholic 27
NEXT GAME
vs. Section 3 winner
Bishop Ludden (#10)
Saturday, 3/10/12, 3:00pm, Binghamton High.
Quarterfinals
See NYSPHSAA Class B Bracket

RESULT
Bishop Ludden 56 -
Norwich 44
NEXT GAME
vs. Section 3 winner
Cooperstown (#2)
Saturday, 3/10/12, 4:00pm at
LeMoyne College, Syracuse.
Quarterfinals
See NYSPHSAA Class C Bracket

RESULT
Cooperstown 63-
Elmira Notre Dame 49
NEXT GAME
vs. Section 3 winner
Sackets Harbor (#1)
Saturday, 3/10/12, 2:00pm, LeMoyne College, Syracuse.
Quarterfinals
See NYSPHSAA Class D Bracket

RESULT
Sackets Harbor 52-
South Kortright 36
Red number=Current State Ranking, NR=Not Ranked (according to NYSSWA rankings through Feb. 26)

Your 2012 League Champions

Delaware League: Hunter-Tannersville
MAC: Unatego
IAC Large: Waverly
IAC Small: Groton
STAC: Binghamton
Tri-Valley: Morris

IAC Championship

VARSITY
Large South: Waverly
Large North: Dryden
IAC Large Championship 2-17:
Waverly 55 - Dryden 31


Small South: Edison
Small North: Groton
IAC Small Championship 2-16:
Groton 63 - Edison 58

JUNIOR VARSITY
Large South: Elmira Notre Dame
Large North: Dryden
IAC JV Large Championship 2-16:
Elmira Notre Dame 51 - Dryden 49


Small North: Marathon
Small South: Edison


Tri-Valley Championship

WEST: Morris
EAST: Cherry Valley-Springfield
Tr-Valley Championship 2-18:
Morris 55 - Cherry Valley-Springfield 40


Delaware League Championship

DELAWARE MOUNTAIN: South Kortright
UPPER DELAWARE: Hunter-Tannersville
Delaware League Championship Game 2-17:
Hunter-Tannersville 52 - South Kortright 50


STAC Championship

VARSITY:
STAC Championship 2-18:
Binghamton 65 - Seton 41

METRO: Binghamton
CENTRAL: Susquehanna Valley
STAC Semifinal 2-15:
Binghamton 72 - Susquehanna Valley 34


EAST: Seton Catholic
WEST: Horseheads
STAC Semifinal 2-15:
Seton 61 - Horseheads 40

 

JUNIOR VARSITY

METRO: Binghamton
EAST: Seton Catholic
STAC Semifinal: Binghamton won

CENTRAL: Norwich
WEST: Elmira
STAC Semifinal:
Elmira 57-Norwich 56

STAC JV Championship 2-17:
Binghamton 53 - Elmira 50

 

MAC Championship

MAC Semifinal: Sidney 46 - Oxford 38
MAC Semifinal: Unatego 62- Bainbridge Guilford 27

MAC Championship 2-18:
Unatego 43 - Sidney 39

 

 

FINAL IAC Standings

Varsity and JV, as of February 13, 2012

 

Tri-Valley All Stars

First Team:
Tanner Ray, Edmeston
Mike DeLuca, Morris
Levi Decker, Morris
Demario Reed, Gilbertsville-Mount Upton
Joe Kelly, Richfield Springs

Second Team:
Kyle Jaquay, Cherry Valley-Springfield
Isiah Montgomery, Cherry Valley-Springfield
Kevin Weinert, Schenevus
Eddie Cotton, Gilbertsville-Mount Upton
Peyton Griffiths, Milford

 

2011-12 MAC Boys Basketball All-Stars and Winter Scholar-Athletes


Daily Star
BOYS BASKETBALL

MAC ALL-STARS

Midstate Athletic Conference All-Stars for the 2011-12 boys basketball season.

Co-MVP: Ryan Porter, Bainbridge-Guilford (17.6 points, 12 rebounds, 2.3 blocks per game).

Co-MVP: Travis Woods, Unatego (14.7 points, 7.4 rebounds, 3 blocks per game).

Coach of the Year: Jim Knight, Unatego.

First Team:
Tom Banicky, Hancock (17.1p, 7.9r)
Justin Hofer, Unadilla Valley (19p, 8r, 3b)
Andrew Golden, Oxford (19p, 9r, 3 steals, 2b)
Dan Shelton, Unatego (12.7p, 6.8r, 2.4s)
Cameron Oswald, Afton (19.1p, 13r)
Sam Adams, Greene (11p, 8r, 4b)
Justin DiJiulio, Walton (14p, 10.3r).

Second Team:
Damian Zimmer, Sidney
Jeff Carlin, Green
Brooks Harmon, Bainbridge-Guilford
Ben Gifford, Delh
Phil Youngs, Unatego
Austin Bauerle, Bainbridge-Guilford
Tyler Phillips, Hancock.

Honorable Mention:
Billy Kozak, Sidney
Brandon Walters, Sidne
Justin Schray, Oxford
Ben Conklin, Walton
Mason Dean, Harpursvill
Brandon Simonds, Delhi
Austin Decker, Deposit.

Team Sportsmanship Award:
Deposit.

 

2011-12 DELAWARE LEAGUE ALL-STARS

 

FIRST TEAM:

Robert Meyerhoff, Davenport
Laszlo Hajnoczi, Hunter-Tannersville
Bryan Case, Jefferson
Kyle Ciaravino, Roxbury
Trevor Holdridge, South Kortright
Brandon Tuttle, South Kortright
Ryan Dianich, Stamford

SECOND TEAM:

Nick Baxter, Downsville
Tyler Latta, Gilboa
Zachary Mudge, Hunter-Tannersville
Reno Romito, Hunter-Tannersville
Jacob Pasa, Jefferson
Mitch Hull, Margaretville
Sage Beemer, South Kortright
FranKelly Santiago, Stamford

HONORABLE MENTION:

Troy Palmer, Davenport
Kyle Wamsley, Davenport
Ethan Bass, Downsville
Jared Stone, Downsville
Tyler Kelaher, Hunter-Tannersville
Neal Statts, Hunter-Tannersville
Dustin Cole, Jefferson
Marshall Bouton, Margaretville
Kyle Short, Margaretville
Spencer Hinkley, Roxbury
Jesse Boest, South Kortright
Cody Burns, South Kortright
Erik Ehrhart, Stamford
Steven Gula, Stamford
Gregg Mattice, Stamford
David Saunders, Windham.

 

2011-12 STAC ALL-STARS

 

All-Conference Metro/West
KJ Rose, Binghamton jr.
Walter Sampson, Binghamton sr.
Erik Kerns, Vestal sr.
David Eddings, Union-Endicott sr.
C.J. Krowiak, Union-Endicott soph.
Tyler Ladd, Elmira jr.
David Yorio, Horseheads jr.
Bobby Beeman, Horseheads sr.
Kyle Gallagher, Maine-Endwell soph.
Brandon Griffin, Corning sr.

All-Metro
Jamie Curtis, Binghamton jr.
Eric Edwards, Binghamton sr.
Alex Wisniewski, Maine-Endwell soph.
Nick Mushalla, Vestal jr.
Jeremy Liss, Vestal sr.
Frank D'Esti, Vestal jr.

All-West
Nick VanBrunt, Horseheads sr.
Kyle Lewis, Horseheads sr.
Daquan Rockett, Ithaca sr.
Eisah Nunn, Ithaca sr.

All-Conference Central/East
Tommy Torto, Seton CC sr.
Cole Smothers, Seton CC sr.
Brendon Normile, Susquehanna Valley jr.
Matt Warchocki, Owego Sr.
Bryce Wooden, Oneonta sr.
Kyle Edwards, Norwich jr.
Robert Heller, Chenango Valley sr.
Ryan Clark, Johnson City sr.

All-Central
Trenton Benton, Susquehanna Valley sr.
Colin Manchester, Susquehanna Valley jr.
Stephen Yanchus, Owego sr.
Dennis Oralls, Norwich sr.
Seth Thomsen, Norwich sr.
Cody Arvanitakis, Johnson City sr
Grant Vicks, Johnson City sr.

All-East
John Armstrong, Seton CC sr
John Martin, Seton CC sr.
Mike Calkins, Oneonta sr.
David Wright, Oneonta sr.
Chris Ruffo, Chenango Valley jr.
Zack Collins, Chenango Valley jr.
Brandon Howard, Windsor sr.

 

CONGRATULATIONS!
JEFF FOOTE, SPENCER VAN ETTEN GRADUATE HAS BEEN CALLED UP TO THE NBA
jeff foote

 

2012 Game Scores

CLASS D REGIONAL: Sackets Harbor 52 - South Kortright 36: 10 March
CLASS B REGIONALS: Bishop Ludden 56 - Norwich 44: 10 March
CLASS C REGIONALS: Cooperstown 63 - Elmira Notre Dame 49: 6 March
CLASS AA FIRST ROUND: Middletown 57 - Binghamton 51: 6 March
CLASS A FIRST ROUND: Tappan Zee 51 - Seton Catholic 27: 3 March
CLASS C CHAMPIONSHIP: Elmira Notre Dame 60 - Groton 54: 3 March
CLASS D CHAMPIONSHIP: South Kortright 46 - Hunter-Tannersville 35: 2 March
CLASS B CHAMPIONSHIP: Norwich 56 - Chenango Valley 50: 2 March
CLASS A CHAMPIONSHIP: Seton Catholic 41 - Maine-Endwell 38: 1 March
CLASS AA CHAMPIONSHIP: Binghamton 64 - Horseheads 38: 29 February
CLASS D: South Kortright 59 - Morris 44: 28 February
CLASS B: Norwich 70 - Oneonta 49: 28 February
CLASS B: Chenango Valley 63 - Susquehanna Valley 49: 28 February
CLASS D: Hunter-Tannersville 46 - Edmeston 26: 28 February
CLASS C: Groton 60 - Marathon 55: 28 February
CLASS C: Elmira Notre Dame 55 - Sidney 40: 26 February
CLASS D: Edmeston 58 - Milford 39: 26 February
CLASS D: South Kortright 72 - Cherry Valley-Springfield 48: 25 February
CLASS C: Sidney 57 - Unatego 51: 25 February
CLASS B: Susquehanna Valley 52 - Windsor 36: 25 February
CLASS B: Oneonta 46 - Waverly 44: 25 February
CLASS D: Hunter-tannersville 64 - Gilbertsville-Mt upton 46: 25 February
CLASS D: Morris 55 - Stanford 37: 24 February
CLASS C: Marathon 49 - Watkins Glen 43: 24 February
CLASS C: Groton 76 - Union Springs 47: 24 February
CLASS B: Chenango Valley 79 - Dryden 42: 24 February
CLASS B: Norwich 65 - Trumansburg 38: 24 February
CLASS AA: Horseheads 57 - Union-Endicott 53: 24 February
CLASS AA: Binghamton 81 - Vestal 64: 24 February
CLASS C: Notre Dame 59 - Moravia 51: 22 February
CLASS AA: Union Endicott 75- Elmira 66: 22 February
CLASS D: Edmeston 49-Deposit 43: 22 February
CLASS D: Morris 49-Roxbury 29: 22 February
CLASS D: Gilbertsville Mount Upton 40 - Richfield Springs 38: 22 February
CLASS D: Cherry Valley Springfield 56 - Jefferson 42: 22 February
CLASS D: Stamford 49- Davenport 42: 22 February
CLASS D: Milford 61-Hancock 56: 22 February
CLASS B: Trumansburg 61 - Whitney Point 50: 22 February
CLASS C: Sidney 46 - Oxford 37: 22 February
CLASS C: Marathon 51 - Lansing 44: 22 February
CLASS AA: Vestal 52 - Ithaca 51: 21 February
CLASS C: Moravia 72 - Edison 44: 21 February
CLASS C: Unatego 75 - Greene 63: 21 February
CLASS C: Watkins Glen 54 - Odessa Montour 40: 21 February
CLASS C: Groton 76 - Unadilla Valley 41: 21 February
CLASS A: Seton Catholic 72 - Johnson City 54: 21 February
CLASS A: Maine-Endwell 73 - Owego 49: 21 February
CLASS AA: Horseheads 70 - Corning 62: 21 February
CLASS C: Unatego 75 - Greene 63: 21 February
CLASS C: Notre Dame 71 - Tioga 58: 21 February
CLASS C: Union springs 56 - Bainbridge Guilford 50: 19 February
Tri-valley Championship: Morris 55 - cherry valley springfield 40: 18 February
MAC CHAMPIONSHIP: Unatego 43 - Sidney 39: 18 February
STAC CHAMPIONSHIP: Binghamton 65 - Seton Catholic 41: 18 February
JV STAC CHAMPIONSHIP: Binghamton 53-Elmira 50: 18 February
Delaware League Championship: Hunter-Tannersville 52 - South Kortright 50: 18 February
IAC Large School Championship. Waverly 55 - Dryden 31: 17 February
IAC Small School Championship: Groton 63 - Edison 58: 16 February
Unadilla Valley 70 - Walton 67, 2OT. MAC 5-8 TOURNAMENT CHAMPIONSHIP: 16 February
Delhi 52 - Harpursville 33. MAC 9-12 TOURNAMENT CHAMPIONSHIP: 16 February
JV IAC Large School Championship Notre Dame 51 - Dryden 49: 15 February
STAC Semifinal: Seton Catholic 61 - Horseheads 40: 15 February
STAC Semifinal: Binghamton 72 - Susquehanna Valley 34: 10 February
SVE 67 - Tioga 51. JV SVE won: 10 February
Dryden 68 - Moravia 57...dryden jv won 57-40: 10 February
Notre Dame 71 Newfield 69 (OT) Jv's Notre Dame 56 Newfield 41: 10 February
Whitney jv won over union springs: 10 February
Union springs 57 - Whitney point 47: 10 February
JV: Groton 34 - Trumansburg 31: 7 February
Spencer 63 Candor 49 JV SVE won: 7 February
WAVERLY 75 - NEWARK VALLEY 31 Jv Waverly won 51-32: 7 February
Notre Dame 50 Watkins Glen 32 Notre Dame Jv's beat WG to win the divisional title.: 7 February
Seton 69, Forks 31. Seton's JV won.: 7 February
JV: Southern Cayuga 51 Lansing 50: 7 February
Edison 65 Newfield. 56. JV. Edison won: 7 February
Groton 63 union springs 38 groton jv won Hewitt: 5 February
JV: Marathon 52 - Tburg 44: 4 February
Notre Dame 50 - Waverly 38 Jv's Notre Dame won: 3 February
Lansing 51- Dryden 49...dryden jv's won 60-37: 3 February
Spencer 57 - Edison 51......Edison JV won: 3 February
JV: Union springs 59 - Moravia 27: 3 February
Odessa 73 - newfield 55 jv newfield won: 2 February
Seton 58, Oneonta 40. JV- Seton won.: 1 February
Whitney Point 80 - Southern Cayuga 66. JV: Whitney Point 66-63: 31 January
Odessa 50 - Bradford 49. JV: Odessa 42-40: 31 January
Waverly 63 - Tioga 40....JV Waverly won: 31 January
Groton 57 - Dryden 55. JV: dryden 66-23: 31 January
Notre Dame 89 - Newfield 41. Jv's Notre Dame 67 Newfield 56: 31 January
Moravia 61 - Spencer 49. jv Moravia won: 31 January
Union springs 47 - trumansburg 45: 31 January
Union springs jv 37 tromansburg 35: 31 January
Jv moravia 62- sve 53: 27 January
Dryden 58- Whitney Point 50...dryden jv won 45-39: 27 January
Odessa 50 - Candor 37. JV: Candor won: 27 January
Notre Dame 91 - Newark Valley 43. Notre Dame Jv's won: 27 January
Union spring 63 - southern cayuga 46: 27 January
Waverly 56 - Watkins Glen 35: JV:WG won: 27 January
JV: moravia 54 - groton 49: 27 January
Hunter-Tannersville 68 - Germantown 27. JV: HT Won: 27 January
South Kortright 47 - Downsville 26. JV: SK won: 27 January
Delhi 55 - Walton 54, 2OT. JV: Walton won: 26 January
Cherry Valley-Springfield 59 - Gilbertsville-Mount Upton 53. JV: CVS won: 23 January
Whitney Point 59 - Marathon 51. jv: whitney point 43-39: 22 January
Union Endicott 68 - Mamaroneck 60: 21 January
Groton 64 - Whitney Point 60: 21 January
Harpursville 47 - Afton 37. JV: Harp won: 21 January
Edmeston 69 - Worcester 14. JV: Edmeston won: 21 January
Richfield Springs 56 - Gilbertsville Mount Upton 55. JV: RS won: 21 January
Franklin 43 - Schenevus 39: 21 January
Morris 60 - Cherry Valley Springfield 43. JV: CVS won: 21 January
Unatego 55 - Sidney 43: 21 January
Seton Catholic 62 - Windsor 24: 21 January
Maine Endwell 52 - Elmira 41: 21 January
Johnson City 60 - Owego 52: 21 January
Binghamton 65 - Vestal 44: 21 January
Union Endicott 57 - Horseheads 53: 21 January
Susquehanna Valley 56 - Norwich 49: 20 January
Watkins Glen 59- Spencer-VanEtten 22, JV : WG 51 - SVE 28: 20 January
Elmira Notre Dame 67 - Edison 36: 20 January
Dryden 52 - Trumansburg 35. JV: Dryden 58-24: 20 January
Waverly 66 - Odessa 24. JV: Waverly 62-58: 20 January
Marathon 54 - union springs 46: 20 January
Moravia 56 - Lansing 53: 20 January
JV: Marathon 50 - union springs 36: 20 January
JV: Moravia 36-lansing 15: 20 January
Oxford 59 - Unadilla Valley 53. JV: UV won: 20 January
Jefferson 49 - Margaretville 35. JV: Marg won: 20 January
Stamford 46 - Roxbury 39. JV: Stamford won: 20 January
Downsville 67 - Windham 18. JV: Downsville won: 20 January
Hunter-Tannersville 64 - Gilboa 42. JV: HT won: 20 January
South Kortright 55 - Davenport 50. JV: SK 41-22: 20 January
Oneonta 72 - Chenango Forks 36. JV: Oneonta won: 20 January
JV: Notre Dame 53 - Edison 34: 19 January
Bainbridge-Guilford 65 - Windsor 51. JV: Windsor 57-29.: 19 January
Morris 62 - Worcester 34. JV: Worcester won: 19 January
Edmeston 62 - Schenevus 38: 19 January
Richfield Springs 63 - Franklin 45. JV: Franklin won: 19 January
Cherry Valley Springfield 65 - Laurens 50. JV: CVS won: 19 January
Gilbertsville-Mount Upton 59 - Milford 43. JV: Milford won: 19 January
JV: Candor 55 - Waverly 54, 2OT: 18 January
Horseheads 80 - Elmira 57: 18 January
Spencer Van-Etten 63 - Newark Valley 56: 18 January
Norwich 58 - Chenango Forks 33: 18 January
Johnson City 58 - Windsor 32: 18 January
Vestal 58 - Ithaca 42: 18 January
Binghamton 56 - Maine-Endwell 41: 18 January
Union Endicott 74 - Corning 60: 18 January
OWego 58 - Chenango Valley 53: 17 January
Edison 48 - Odessa 41. JV Edison 41 -26: 17 January
Elmira Notre Dame 70 - Tioga 44. Jv's nd won: 17 January
Union Springs 52 - Dryden 51: 17 January
Waverly 73 - Candor 36: 17 January
JV: Union Springs 56 - Dryden 51: 14 January
Union Springs 49 - Lansing 46. JV: US 51-38: 14 January
Dryden 71 - Southern Cayuga 38...dryden jv's won: 14 January
Candor 67 - Newark Valley 58: 14 January
Hancock 57 - Delhi 51. JV: Delhi won: 14 January
Milford 54 - Franklin 29. JV: Milford won: 14 January
Sidney 55 - Deposit 37. JV: Sidney won: 14 January
Walton 62 - Afton 34. JV: Walton won: 14 January
Downsville 46 - Gilboa 39. JV: Downsville won: 14 January
Stamford 50 - Windham 24. Stamford won: 14 January
South Kortright 58 - Roxbury 40. JV: SK won: 14 January
Hunter-Tannersville 46 - Davenport 35. JV: Davenport won: 14 January
Unadilla Valley 46 - Harpursville 32. JV: UV won: 14 January
Morris 47 - Laurens 43. JV: Laurens won: 14 January
Susquehanna Valley 61 - Windsor 37: 14 January
Seton Catholic 58 - Owego 45: 14 January
Chenango Valley 60 - Johnson City 44: 14 January
Binghamton 80 - Horseheads 41: 14 January
Vestal 57 - Corning 56: 14 January
Elmira 63 - Union Endicott 59: 13 January
Tioga 53 - Spencer 43. JV: SVE 37-33: 13 January
Watkins Glen 58 - Odessa 50. JV: Watkins Glen won: 13 January
Waverly 73 - Edison 40... JV Waverly 39-37: 12 January
JV: Moravia 76 - Whitney Point 67. 2 OT: 12 January
Hunter-Tannersville 73 - Windham 22. JV: HT won: 12 January
Roxbury 46 - Gilboa 42. JV: Gilboa won: 12 January
South Kortright 61 - Jefferson 50. JV: SK won: 12 January
Oneonta 72 - Owego 55. JV: Oneonta 59-35.: 12 January
Horseheads 70 - Corning 58: 12 January
Elmira 46 - Ithaca 39: 12 January
Norwich 79 - Chenango Valley 67: 11 January
Seton Catholic 67 - Susquehanna Valley 45: 11 January
Trumansburg 57 - Southern Cayuga 42, JV Trumansburg won: 11 January
Laurens 52 - Gilbertsville -Mount Upton 48. JV: GMU won: 11 January
Sidney 51 - Delhi 42. JV: Sidney won: 11 January
Unatego 71 - Harpursville 39. JV: Harpursville won: 11 January
Unadilla Valley 61 - Afton 46. JV: UV won: 11 January
Bainbridge-Guilford 50 - Walton 36. JV: Walton 74-28: 11 January
Cherry Valley -Springfield 62 - Franklin 30. JV: CVS won: 11 January
Morris 58 - Schenevus 23: 11 January
Edmeston 48 - Milford 45. JV: Edmeston won: 11 January
Moravia 61 - Whitney Point 47: 11 January
Groton 64 - Lansing 40: 11 January
Binghamton 69 - Union Endicott 33: 11 January
Odessa Montour 56 - Spencer Van Etten 54. JV SVE won: 10 January
Dryden 66 - Marathon 51. JV: Marathon won: 10 January
Edison 71 - Candor 56. JV: Edison won: 10 January
Watkins Glen 64 - Elmira Notre Dame 54. JV: notre dame 54-36: 10 January
Norwich 61 - Oneonta 44: 9 January
JV: Waverly 58, Newark valley 30: 7 January
Seton 70 - Johnson City 49: 7 January
Spencer 46 - Candor 42, OT: 7 January
Edison 70 - Newfield 58, JV: Newfield won: 7 January
Waverly 61 - Newark Valley 24: 7 January
Oxford 63 - Harpursville 43: 7 January
Corning 78 - Elmira 65: 7 January
Hancock 84 - Unadilla Valley 69: 7 January
Binghamton 53 - Ithaca 32: 7 January
Owego 58 - Chenango Forks 32: 7 January
Norwich 74 - Windsor 42: 7 January
Horseheads 44 - Vestal 43: 6 January
Dryden 58 - Moravia 56, OT. JV: Dryden won: 6 January
JV: Union springs 61 - whitney point 52: 6 January
Whitney Point 62 - Union Springs 32: 6 January
Laurens 51 - Franklin 30. JV: Laurens won: 6 January
Roxbury 53 - Margaretville 44. JV: Roxbury won: 6 January
Hunter-Tannersville 66 - Downsville 37. JV: Downsville won: 6 January
South Kortright 59 - Windham 7. JV: SK Won: 6 January
Davenport 51 - Gilboa 36. JV: Davenport won: 6 January
Bainbridge Guilford 66 - Deposit 44: 6 January
Chenango Valley 57 - Unatego 47. JV: Unatego 57-48: 6 January
Odessa 59 - Tioga 55. JV: Odessa won: 5 January
Margaretville 51 - Roscoe 43. JV: Margaretville won: 5 January
Stamford 38 - Roxbury 25. JV: Stamford won: 5 January
Johnson City 58 - Oneonta 53: 4 January
JV: Elmira Notre Dame 51 - Waverly 44: 4 January
Whitney Point 59 - Trumansburg 40. JV: Tburg 52-51: 4 January
Watkins Glen 65 - Newark Valley 25. JV: Watkins Glen 43-38: 4 January
Tioga 53 - Candor 36: 4 January
Marathon 52 - Moravia 47: 4 January
Susquehanna Valley 67 - Chenango Forks 37: 4 January
Owego 64 - Windsor 51: 4 January
Johnson City 58 - Oneonta 53: 4 January
Seton Catholic 65 - Norwich 51: 4 January
Horseheads 56 - Ithaca 35: 4 January
Corning 61 - Maine-Endwell 58: 4 January
Odessa-Montour 59 - Newfield 53: 4 January
Waverly 59 - Elmira Notre Dame 50, OT: 4 January
JV: Southern Cayuga 54 - Lansing 35: 3 January
Odessa 59 - Newfield 53. JV: Newfield won: 3 January
Edison 59 - Spencer 50. JV: Spencer won: 3 January
Groton 63 - Union Springs 43: 3 January
JV: Union Springs 47 - Groton 26: 1 January
JV: 12/28/11 Moravia beats Trumansburg. 12/29/11 Moravia beats Lansing for JV tournament championship: 1 January
Susquehanna Valley 81 - Owego 61, STOP-DWI Regional Div II 3rd place: 1 January
Ithaca 68 - West Genesee 55, West Genesee Tournament Chamionship: 1 January
Ithaca 54 - Westhill 41, West Genesee Tournament 1st round: 1 January
Concord 49 - Horseheads 33, Coaches vs Cancer: 1 January
Mansfield 72 - Elmira 42, Coaches vs Cancer: 1 January
Long Island Lutheran 75 - Corning 47, Coaches vs Cancer: 1 January
Dixie Heights 51 - Seton Catholic 50, STOP-DWI National 7th place: 1 January
Trumansburg 47 - Newark Valley 37, consolation Fred Caliel Holiday Tournament: 1 January
Moravia 57 - Lansing 33, championship Fred Caliel Holiday Tournament: 1 January
Norwich 62 - Chenango Valley 50. STOP-DWI Regional Divison II Championship: 1 January
Athens 53 - Johnson City 48, consolation Coaches vs. Cancer Tournament: 1 January
Binghamton 60 - Union-Endicott 49. STOP-DWI Regional I Championship: 31 December
WAVERLY Christmas Tourn. championship Waverly 72 - Wyalusing 39: 30 December
JV: Southern Cayuga 60 - Port Byron 56: 30 December
Binghamton 56 - Vestal 50. STOP-DWI Regional I 1st round: 30 December
Maine Endwell 48 - Vestal 43, STOP-DWI Regional I consolation: 30 December
Norwich 64 - Owego 48. STOP-DWI Regional II 1st round: 30 December
Chenango Valley 64 - Susquehanna Valley 51. STOP-DWI Regional II 1st round: 30 December
Mount Vernon 64 - Seton Catholic 48. 2nd Round STOP-DWI National: 30 December
JV: Waverly 53 - Tioga 24. Consolation Waverly Tournament: 30 December
Windsor 51 - Chenango Forks 28. Consolation Greene Holiday Showcase: 30 December
Saunders High School of Yonkers 60 - Johnson City 59: 30 December
Unatego 55 - Greene 40. JV: Greene beat Unatego. Championship Greene Holiday Showcase: 30 December
Milford 48 - Laurens 47. JV: Laurens 41-35. 1st round Pat Grasso Tournament: 30 December
South Kortright 60 - Hancock 37, JV: SK won. 1st round Pat Grasso Tournament.: 30 December
JV: Unadilla Valley Tournament: JV championship: Sherburne-Earlville def. Oneonta. JV consolation: Unadilla Valley def. Walton.: 30 December
Walton 64 - Unadilla Valley 54, consolation Unadilla Valley Tournament: 30 December
Oneonta 62 - Sherburne-Earlville 53, championship Unadilla Valley Tournament: 29 December
Tioga 42 - Edison 39: 29 December
Elmira Christmas Tournament: Elmira Notre Dame 60 - Troy (PA) 31: 29 December
Union-Endicott 53 - Maine Endwell 45, STOP-DWI: 29 December
Binghamton 56 - Vestal 50: 29 December
Wyalusing 57 - Tioga 54, 1st round Waverly Christmas Tournament: 29 December
Bishop Timon-St. Jude 62 - Corning 36, 2nd round Coaches vs Cancer: 29 December
Greene 62 - Chenango Forks 20, 1st Round Greene Holiday Classic: 29 December
Unatego 60 - Windsor 40, 1st Round Greene Holiday Classic: 29 December
Cherry Valley-Springfield 53 - Owen D. Young 42, consolation Sharon Springs Tournament: 29 December
Edmeston 68 - Deposit 53, consolation Ray Clement Tournament: 29 December
Mohawk 51 - Morris 48, Championship Ray Clement Tournament: 29 December
Margaretville 56 - Family School 35, consolation Downsville Holiday Classic: 29 December
Gilbertsville-Mount Upton 52 - Downsville 39. Championship Downsville Holiday Classic: 29 December
Sherburne-Earlville 62 - Unadilla Valley 60, 1st Round Unadilla Valley Tournament: 29 December
Oneonta 55 - Walton 44, 1st Round Unadilla Valley Tournament: 29 December
Fort Plain 44 - Sidney 38, consolation Dick White Tournament: 29 December
JV: Newfield won championship by defeating Clyde Savannah. Watkins 49 - Spencer 21, JV Consolation game: 29 December
Clyde Savannah 58 - Spencer Van-Etten 51, Championship Watkins Glen Christmas Tournament: 29 December
Watkins Glen 67 - Newfield 48, Consolation Watkins Glen X-Mas tourney: 29 December
Lansing 54 - Newark Valley 49, 1st Round Fred Caliel Holiday Tournament: 29 December
Moravia 62 - Trumansburg 40, 1st Round Fred Caliel Holiday Tournament: 29 December
St. Thomas Aquinas 66 - Seton Catholic 47, 1st Round Stop-DWI National Div: 29 December
Horseheads 73 - Elmira 50, Consolation Coaches vs. Cancer: 28 December
Dryden 58 - Homer 52. JV: Homer won: 28 December
Waverly 56 - Thomas A. Edison 35, Waverly Tournament. JV: Edison 45-38: 28 December
Spencer-Van Etten 48 - Newfield 46, Watkins Glen Tournament: 28 December
Bishop Timon 56 - Horseheads 47, Coaches vs. Cancer Tournament: 28 December
Corning 59 - Elmira 53, Coaches vs. Cancer Tournament: 28 December
Richfield Springs 66 - Cherry Valley-Springfield 59, first-round Sharon Springs Tournament.: 28 December
Downsville 53 - Family School 42, first-round Downsville Holiday Classic.: 28 December
Gilbertsville-Mount Upton 47 - Margaretville 40, OT, first-round Downsville Holiday Classic.: 28 December
Morris 38 - Edmeston 31, first-round Ray Clement Tournament: 28 December
Cobleskill 54 - Sidney 35, first-round Dick White Holiday Tournament.: 27 December
Waverly 56 - Edison 35. JV: Edison won: 27 December
Elmira JV Christmas Tournament, Elmira Notre Dame 49 Corning 39: 27 December
Marathon 59 - Dryden 56. JV: Marathon won: 27 December
Watkins Glen X-Mas tourney: Clyde-Savannah 61 - Watkins Glen 57. JV: Clyde-Savannah 47-46: 27 December
Elmira Christmas Tournament : Elmira Notre Dame 56 - Mansfield (PA) 44: 27 December
JV: union springs 60 - southern cayuga 58: 23 December
Groton 74 - Dryden 45. JV: Dryden won: 22 December
Whitney Point 64 - Edison 63. JV: Edison won: 22 December
Seton Catholic 79 - Chenango Forks 32: 22 December
Union-Endicott 67 - Ithaca 53: 22 December
Horseheads 53 - Maine-Endwell 51: 22 December
Johnson City 54 - Susquehanna Valley 51: 22 December
Norwich 62 - Owego 56: 22 December
Binghamton 83 - Corning 52: 22 December
Elmira 44 - Vestal 42: 22 December
Unatego 71 - Deposit 30. JV: Unatego 57-33: 22 December
Milford 49 - Schenevus 35: 22 December
Gilboa 44 - Windham 16: 22 December
Sidney 58 - Unadilla Valley 47. JV: UV won: 22 December
Morris 58 - Richfield Springs 48. JV: RS won: 22 December
Edmeston 60 - Laurens 39. JV: Edmeston 43-34.: 22 December
Margaretville 48, - Downsville 41. JV: Downsville won, OT: 22 December
Bainbridge-Guilford 44 - Hancock 39. JV: Hancock won: 22 December
Gilbertsville -Mount Upton 52 - Franklin 37. JV: Franklin won: 22 December
Hunter-Tannersville 49 - South Kortright 48: 21 December
Odessa Montour 56 - Candor 40. JV: Candor won: 21 December
Norwich 61 - Johnson City 52: 21 December
JV: Watkins Glen 53 - Waverly 37: 21 December
Groton 76 - Southern Cayuga 47: 21 December
Marathon 62 - Trumansburg 39: 21 December
Lansing 68- Dryden 55: 21 December
Greene 48 - Afton 40. JV: Greene won: 21 December
Cherry Valley-Springfield 56 - Worcester 49. JV: CVS won: 21 December
Oxford 46 - Walton 42. JV: Walton won: 21 December
Jefferson 55 - Stamford 46, OT. JV: Stamford won: 21 December
Spencer Van Etten 65 - Newfield 64. JV Newfield won: 20 December
JV: Union Springs 42 - Moravia 38: 20 December
Waverly 54 - Watkins Glen 38. JV... WG 53-37: 20 December
Moravia 62 - Union Springs 42: 20 December
Elmira Notre Dame 61 - Newark Valley 26. JV: END Won: 20 December
Edison 55 - Tioga 41. JV: Edison won: 20 December
JV: Southern Cayuga 73 - Groton 49: 17 December
Seton 54 - Chenango Valley 37. JV: Seton won.: 17 December
Oxford 53 - Delhi 31: 17 December
Marathon 63 - Lansing 40: 17 December
Whitney Point 72- Southern Cayuga 40: 17 December
Greene 71 - Harpursville 52: 17 December
Newark Valley 42 - Tioga 41: 17 December
Unatego 57 - Bainbridge-Guilford 45: 17 December
Ithaca 72 - Corning 44: 17 December
Jefferson 57 - Gilboa 50. JV: Gilboa won: 17 December
Cherry Valley Springfield 56 - Schenevus 30: 17 December
Milford 64 - Richfield Springs 53. JV: RS Won: 17 December
Morris 63 - Franklin 21. JV: Morris won: 17 December
Edmeston 52 - Gilbertsville-Mount Upton 45. JV: Edmeston won: 17 December
Unadilla Valley 62 - Deposit 44. JV: UV Won: 17 December
Sidney 56 - Walton 24. JV: Walton won: 17 December
Watkins Glen 58 - Spencer Van-Etten 29. JV: Watkins Glen 61-45: 17 December
Hancock 59- Afton 49: 17 December
Windsor 61 - Chenango Forks 22: 17 December
Norwich 61 - Johnson City 52: 17 December
Susquehanna Valley 77 - Owego 53: 17 December
Maine-Endwell 60 - Elmira 57: 17 December
Binghamton 54 - Vestal 37: 17 December
Trumansburg 48 - Union Springs 41. JV: Union Springs 46-37: 16 December
JV: whitney point 49 southern cayuga 45: 16 December
Elmira Notre Dame 51 - Edison 46: 16 December
Union -Endicott 58 - Horseheads 50: 16 December
Edison 55 - Odessa-Montour 44: 16 December
Marathon 91 - Southern Cayuga 44: 16 December
Trumansburg 64 - Lansing 62, 2OT: 16 December
Davenport 58 - Margaretville 35. JV: Davenport won: 16 December
Downsville 36 - Roxbury 31. JV: Downsville won: 16 December
Hunter-Tannersville 48 - Stamford 31. JV: Stamford won: 16 December
Unatego 57 - Bainbridge-Guilford 45. JV: Unatego 70-16: 15 December
Dryden 60 Whitney Point 54. JV: Whitney point 57-49: 14 December
JV: END beat Edison: 14 December
Cicero-North Syracuse 55 - Johnson City 48: 14 December
Chenango Valley 58 - Windsor 32: 14 December
Binghamton 60 - Maine Endwell 44: 14 December
Union Endicott 60 - Corning 55: 14 December
Jefferson 67 - Downsville 57. JV: Downsville won: 14 December
Gilbertsville-Mount Upton 57 - Worcester 22. JV: Worcester won: 14 December
Schenevus 50 - Laurens 47: 14 December
Cherry Valley-Springfield 51 - Richfield Springs 40. JV: CV-S 51-37.: 14 December
Edmeston 56 - Franklin 16. JV: Edmeston won: 14 December
Unadilla Valley 61 - Walton 56. JV: UV won: 14 December
Delhi 46 - Afton 44. JV: Delhi won: 4 May 02
Bainbridge-Guilford 63 - Harpursville 43: 14 December
Margaretville 68 - Windham 36. JV: Margaretville won: 14 December
Davenport 57 - Stamford 33. JV: Stamford won: 14 December
Oneonta 75 - Owego 57. JV: Owego 58-52: 13 December
Marathon 91 - Southern Cayuga 44. JV: SC 48-44: 13 December
Waverly 57 - Odessa Montour 40. JV: Waverly 70-16: 13 December
Margaretville 64, - Roscoe 41: 13 December
Hunter-Tannersville 61 - Coxsackie-Athens 37. JV: CA won: 13 December
Sidney 53 - Hancock 46: 10 December
Sayre 45 - Candor 23: 10 December
Hancock 48 - Harpursville 29: 10 December
Groton 68 - Whitney Point 61: 10 December
Moravia 37 - Lansing 17: 10 December
Greene 64 - Bainbridge-Guilford 63: 10 December
Susquehanna Valley 65 - Owego 58: 10 December
Unatego 59 - Oxford 56: 10 December
Spencer-Van Etten 52 - Newark Valley 31: 10 December
Union-Endicott 73 - Elmira 60: 10 December
Maine-Endwell 62 - Ithaca 46: 10 December
Watkins Glen 61 - Newfield 53. JV: Newfield 50-39: 10 December
Binghamton 70 - Horseheads 64: 10 December
Vestal 60 - Corning 51: 10 December
Stamford 60 - Margaretville 45. 1st round Margaretville Booster Tournament: 10 December
Gilboa 62 - Roscoe 31. 1st Margaretville Booster Tournament: 10 December
Roxbury 47 - Jefferson 35. JV: Roxbury won: 10 December
Franklin 37 - Worcester 32. JV: Worcester won: 10 December
Cherry Valley-Springfield 38 - Milford 30. JV: CV-S won: 10 December
Gilbertsville -Mount Upton 58 - Schenevus 37: 10 December
Richfield Springs 55 - Laurens 39. JV: Laurens won: 10 December
South Kortright 69 - Downsville 27. JV: SK won: 10 December
Davenport 48 - Windham 18. JV: Davenport won: 10 December
Delhi 41 - Walton 33. JV: Walton won: 10 December
Unatego 59 - Oxford 56, OT. JV: Unatego won: 9 December
Dryden 40 - Trumansburg 38. JV: Trumansburg won: 9 December
Elmira Notre Dame 50 - Tioga 25. JV: Notre Dame won: 9 December
Union Springs 51 - 48 Marathon OT: 9 December
Waverly 70 - Candor 27: 9 December
Edison 54 Odessa montour 44......Edison JV won: 8 December
Deposit 40 - Harpursville 37: 8 December
Susquehanna Valley 54 - Norwich 53: 8 December
Johnson City 53 - Owego 50: 8 December
Seton Catholic 72 - Windsor 40: 8 December
Gilbertsville-Mount Upton 59 - Delhi 55 (OT): 8 December
Ithaca 48 - Corning 43: 8 December
Stamford 57 - Gilboa 45. JV: Stamford won: 8 December
Hunter-Tannersville 69 - Jefferson 32. JV: HT Won: 8 December
Davenport 57 - Downsville 48. JV: Davenport won: 8 December
Roxbury 53 - Windham 11. JV: Roxbury won: 8 December
Oneonta 62 - Chenango Forks 31: 7 December
Marathon 50 - Groton 47: 7 December
Whitney Point 51 - Lansing 47: 7 December
Watkins Glen 52 - Edison 44. JV: Watkins Glen 48-37: 7 December
Moravia 81 Southern Cayuga 44. JV: SC 62-42: 6 December
Union Springs 37 - Dryden 35. JV: Dryden 48-40: 6 December
Odessa Montour 58 - Spencer 51. JV: Odessa 45-31: 6 December
Elmira Notre Dame 62 - Candor 29: 6 December
JV: Elmira Notre Dame 63 - Candor 31: 6 December
Hunter-Tannersville 62 - Margaretville 38. JV: HT Won: 6 December
Oneonta 51 - Windsor 29: 5 December
Chenango Forks 54 - Harpursville 49. Chenango Valley Tournament Consolation: 5 December
Chenango Valley 59 - Windsor 40. Chenango Valley Tournament Championship: 5 December
Oxford 61 - Greene 51. Tom Schwan Tournament Consolation: 5 December
Norwich 47 - Sidney 23. Tom Schwan Tournament Championship: 5 December
JV: Sidney beat Oxford Tom Schwan Tournament Consolation: 5 December
Sidney 58 - Greene 45. 1st round Tom Schwan Tournament: 5 December
Cazenovia 63 - Unadilla Valley 53. Sherburne-Earlville Tournament Championship: 5 December
JV: Cazenovia beat Unadilla Valley in Sherburne-Earlville Tournament Championship: 5 December
Unadilla Valley 58 - Camden 55. 1st round Sherburne-Earlville Tournament: 5 December
Jefferson 69 - Schenevus 63. Schenevus Tournament Consolation: 5 December
Stamford 65 - Hancock 56. Schenevus Tournament Championship: 5 December
Cherry Valley Springfield 43 - Downsville 40. Ed Shalkey Tournament Consolation. JV: CVS beat Downsville in JV Championship: 5 December
Delhi 48 - Hunter-Tannersville 47 OT. Ed Shalkey Tournament Championship. JV: Delhi beat HT consolation: 5 December
Odessa-Montour 48 - Newark Valley 41. JV: Odessa 69-62: 3 December
Unadilla Valley 58 - Camden 55. 1st round Sherburne-Earlville Tournament: 3 December
Norwich 52 - Oxford 41: 3 December
Hancock 62- Jefferson 45. Schenevus Tip-Off Tournament: 3 December
Deposit 49 - Afton 48: 3 December
Odessa-Montour 48 - Newark Valley 41: 3 December
Marathon 58 - Whitney Point 57: 3 December
Chenango Valley 91 - Chenango Forks 36. Chenango Valley basketball tournament: 3 December
Windsor 64 - Harprusville 49. Chenango Valley basketball tournament: 3 December
Dryden 62 - Southern Cayuga 40. JV: Dryden 57-50: 3 December
Waverly 54 - Newfield 36. JV. Waverly 56-47: 3 December
Union Springs 46 - Lansing 40: 3 December
Tioga 42 - Watkins Glen 35. JV: Watkins Glen 40-23: 3 December
Stamford 56 - Schenevus 39. 1st round Dragon Tip-Off Tournament: 3 December
Hancock 62 - Jefferson 45. 1st round Dragon Tip-Off Tournament: 3 December
Edmeston 60 - Bainbridge-Guilford 55: 3 December
JV: Unatego won. Walton Tip-Off Tournament consolation: 3 December
Unatego 55 - Walton 43. Walton Tip-Off Tournament: 2 December
Notre Dame 60 SVE 44 JV Notre Dame won: 2 December
Edison 58 - Candor 37. JV: Edison won: 2 December
Bainbridge Guilford 54 - Laurens 51: 2 December
Edmeston 64 - Brookfield 43. JV: Edmeston won: 2 December
Hunter-Tannersville 58 - Cherry Valley Springfield 34. 1st Round Ed Shalkey Tournament: 2 December
Delhi 62 - Downsville 48. JV: Downsville won. 1st Round Ed Shalkey Tournament: 2 December
Davenport 47 - Roxbury 38. JV: Davenport won: 2 December
Gilboa 44 - Margaretville 41. JV: Gilboa won: 1 December
JV: Sullivan West defeats Unatego. 1st Round Walton Tip-Off Tournament: 1 December
JV: Fallsburg defeats Walton. 1st Round Walton Tip-Off Tournament: 1 December
Unatego 55 - Sullivan West 35. 1st Round Walton Tip-Off Tournament: 1 December
Walton 51 - Fallsburg 49. 1st Round Walton Tip-Off Tournament: 30 Nov
Waverly 67 - Spencer Van Etten 40. JV: Waverly 55-47: 30 Nov
Groton 60 - Lansing 36. JV: Groton Won, overtime: 30 Nov
Whitney Point 53 - Moravia 34: 30 Nov
Trumansburg 52 Southern Cayuga 37, JV Trumansburg won: 30 Nov
Edison 64 - Newark Valley 59. JV: Edison 52-17: 30 Nov
JV: Oneonta 78 - Oxford 22. Anthony C. Drago Tournament Consolation: 30 Nov
JV: Seton Catholic 78 - Johnson City 61. Anthony C. Drago Tournament Championship: 30 Nov
Seton Catholic 59 - Oneonta 46. Anthony C. Drago Tournament 1st round: 30 Nov
Seton Catholic 55 - Johnson City 32. Anthony C. Drago Tournament Championship game: 30 Nov
Oneonta 60 - Oxford 41. Anthony C. Drago Tournament Consolation: 30 Nov
South Kortright 61 - Afton 23. 1st Round South Kortright Thanksgiving Tourney: 30 Nov
Schenevus 34 - Roxbury 33. 1st Round South Kortright Thanksgiving Tourney: 30 Nov
Watkins Glen 63 - Candor 33. JV: Watkins Glen 44-33: 30 Nov
Tioga 61 - Newfield 47: 30 Nov
Elmira Notre Dame 62 - Odessa-Montour 44. JV: END 69-31 : 30 Nov





 

link home