The Home of 11 New York State Championship Teams

4.jpg
fade

2014-15 Season in Review

 

 

2015 Section 4 Championship Tournament
CLASS AA CHAMPIONSHIP
CLASS A CHAMPIONSHIP
CLASS B CHAMPIONSHIP
CLASS C CHAMPIONSHIP
CLASS D CHAMPIONSHIP
(1) Binghamton (NR)
vs
(2) Horseheads (NR)

Final: Horseheads 49-34

SEE AA BRACKET
(1) Union Endicott (NR)
vs
(2) Maine-Endwell (NR)

Final: Union-Endicott 61-34

SEE A BRACKET
(2) Whitney Point (11)
vs
(4) Chenango Valley (NR)

Final: Chenango Valley
50-36


SEE B BRACKET
(1) Watkins Glen (7)
vs
(2) Newfield (12)

Final: Newfield 53-48

SEE C BRACKET
(3) South Kortright (13)
vs
(4) Laurens (18)

Final: Laurens 47-44

SEE D BRACKET
Red number = Current State Ranking, NR=Not Ranked, HM=Honorable Mention (according to NYSSWA state rankings)
 
2015 NYSPHSAA BOYS TOURNAMENT
ROAD TO GLENS FALLS
CLASS AA CLASS A CLASS B CLASS C CLASS D
Horseheads (14-6, NR)
vs
18 Middletown
(19-2)

RESULT: Middletown 59-58

See NYSPHSAA Class AA Bracket

(HM) Union Endicott (12-6)
vs
3 Spring Valley
(21-1)

Result: Spring Valley 70-51


See NYSPHSAA Class A Bracket

16 Chenango Valley (15-6)
vs
1 Westhill
(20-2)

Result: Westhill 67-39

See NYSPHSAA Class B Bracket
7 Newfield (20-1)
vs
1 Waterville
(23-0)

Result: Waterville 54-41

See NYSPHSAA Class C Bracket
11 Laurens (21-2)
vs
2 New York Mills
(20-3)

Result: NYM 44-39

See NYSPHSAA Class D Bracket
Red number = Current State Ranking, NR=Not Ranked, HM=Honorable Mention (according to NYSSWA state rankings)

 

 

2015 Section IV Championship Brackets

Class AA
Class A
Class B
Class C
Class D

Follow entire NY tournament here:
www.nysbasketballbrackets.com

 

2014-15 Division Winners

IAC Varsity
Large North: Whitney Point (16-0)
Large South: Watkins Glen (14-1)
Large Overall Champion: Watkins Glen (59-50)
Small North: Moravia (14-3)
Small South: Newfield (15-1)
Small Overall Champion: Newfield (43-42)

IAC JV
Large North: Whitney Point (9-6)
Large South: Waverly (15-2)
Large Overall Champion: Waverly (55-33)
Small North: Union Springs (15-3)
Small South: Spencer Van-Etten (14-2)
Small Overall Champion: Spencer Van-Etten (60-36)

__________

STAC Varsity
West: Horseheads (11-4)
Metro: Binghamton (12-4)
East: Norwich (11-1)
Central: Johnson City (9-6)
STAC Semifinals:
Binghamton 68 - Johnson City 65
Norwich 44 - Horseheads 43
STAC Final
Norwich 57 - Binghamton 47

_________


MAC Varsity

#1 Sidney
#2 Delhi
#3 Unadilla Valley
#4 Greene
MAC Semifinal: Sidney 66 - Green 36
MAC Semifinal: Delhi 64 - Unadilla Valley 46
MAC Championship: Sidney 44 - Delhi 34

_________

Delaware League Varsity

Mountain Division: South Kortright
Upper Delaware Division: Stamford
Championship: South Kortright 54 - Stamford 44

_________

Tri-Valley League Varsity
East: Milford
West: Laurens
Tri-Valley Championship: Laurens 62 - Milford 49

 

 





 

link home